دوره های تخصصی بلند مدت فقه و اقتصاد

دوره بلندمدت تخصصی سطح ۲ و ۳ پیوسته فقه و اقتصاد:

دوره بلندمدت سطح ۲ و ۳ پیوسته فقه و اقتصاد، یک دوره تخصصی پنج ساله مشابه دیگر رشته‌های تخصصی سطح ۲ و ۳ پیوسته حوزه است که طلاب در کنار دروس اصلی فقه و اصول (رسائل، مکاسب و کفایه) طی حدود ۱۰۰ واحد، دروس تخصصی رشته خود را می‌گذرانند. دروس تخصصی این دوره، تلفیقی از دروس مهم مقطع کارشناسی و تعداد محدودی از دروس اقتصادی کارشناسی ارشد بعلاوه چند درس جدید اقتصادی است که سرفصل آنها در هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد تهیه شده است. بخش عمده این دروس – به ادله‌‌‌ای که تفصیلاً در بخش «مبانی نظری» جزوه سرفصل مطرح گشته است – دروس متعارف رشته اقتصاد دانشگاهی بوده که در برخی موارد، بازبینی‌‌هایی در سرفصل آن‌ها صورت پذیرفته است. بازبینی برخی دیگر از دروس نیز، در دستور کار پژوهشی ‌هیئت قرار دارد.

از معیارهای اصلی پذیرش برای این دوره – و دیگر دوره‌‌های ‌هیئت اندیشه ‌ورز اقتصاد – تأکید بر استعداد، توانمندی و ذوق فقهی- اصولی طلاب است، چرا که هدف اصلی این دوره‌‌ها تربیت طلاب و فضلایی است که به موازات تقویت دانش فقه و اصول خود، با احاطه به دانش اقتصادی روز، به اجتهاد در مسائل مستحدثه این ابواب بپردازند.

دریافت فایل معرفی دوره سطح ۲ و ۳ فقه و اقتصاد نسخه۳.۲

دوره بلندمدت تخصصی سطح ۳ و ۴ پیوسته فقه و اقتصاد:

دوره بلندمدت سطح ۳ و ۴ پیوسته فقه و اقتصاد،  یک دوره بلندمدت شش ساله است که از حیث محتوا تفاوت چشمگیری با دوره سطح ۲ و ۳ پیوسته نداشته و‌ می‌‌تواند جایگزینی برای آن دسته از طلاب باشد که آن را با شرایط خود مطابق‌تر‌ می‌‌یابند. برخی از نکاتی که باعث بازطراحی دوره سطح ۲ و ۳ در این قالب شده و می‌تواند وجه امتیاز آن محسوب گردد از این قرار است:

الف) طلاب فارغ التحصیل سطح دو با برخورداری از دانش فقهی بالاتر در مقایسه با طلاب سطح یک، ضمن اینکه تا حدودی جهت‌‌گیری علمی خود را انتخاب کرده‌‌اند، توانمندی بیشتری در عرصه نقد اندیشه‌ها و ‌‌‌‌نظریه‌‌‌پردازی فقهی که لازمه این برنامه است خواهند داشت.

ب) طلاب فارغ التحصیل سطح دو با عبور از یک مقطع تخصصی، آمادگی و استعداد علمی بالاتری از خود نشان داده‌اند.

ج) با توجه به اینکه این دوره دربرگیرنده مقطع درس خارج است که اقلاً چهار سال برای آن در نظر گرفته‌ می‌‌شود، طول دوره سطح ۳ و ۴ به شش سال رسیده و این مدت، فرصت مناسب‌‌تری برای آموزش‌های فشرده حوزوی و اقتصادی فراهم‌ می‌‌کند.

د) لزوم ارائه دو پایان‌ نامه سطح ۳ و سطح ۴ در طی این دوره، زمینه مناسب ‌تری برای قلم زدن و پژوهش طلاب در عرصه فقه الاقتصاد فراهم می‌آورد.

ه) ترکیبی از دروس خارج به علاوه دروس اختیاری تخصصی و سمینارهای پژوهشی که به طور خاص برای این دوره در نظر گرفته شده است، توانمندی اجتهادی فوق العاده‌ای نسبت به دوره‌های مشابه برای طلاب این دوره پیوسته رقم‌ می‌‌زند.

و) با توجه به اینکه این دوره تخصصی به اتمام سطح چهار تحصیلات حوزوی (عالی‌ترین سطح مدارج حوزوی) منتهی می‌گردد، تضمین بیشتری برای باقی ماندن طلاب این دوره در عرصه پژوهش و به بار نشستن آموزش‌های ایشان وجود دارد.

فهرست