دیدار و رایزنی مدیر مدرسه عالی سطح ۴ حوزه علمیه مشهد با مسئولان هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا نوروزی مدیر مدرسه عالی سطح چهار حوزه علمیه مشهد مقدس ظهر سه‌شنبه ١۵ مهرماه ١٣٩٩ با حضور در دفتر هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی حوزه علمیه خراسان، ضمن بازدید و آشنایی با دستاوردهای این هیئت اندیشه‌ورز، به گفتگو با مسئولان آن پرداخت.

حجت الاسلام نوروزی به اشاره به تصمیم مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان به ساماندهی، پایش و انتظام بخشیدن به امور تحصیلی طلاب مقطع درس خارج، ضرورت‌های تشکیل مدرسه عالی سطح چهار حوزه را برشمرد و به لزوم استفاده از تجارب مراکز تخصصی موجود و به‌ویژه هیئت‌های اندیشه‌ورز به منظور توسعه و حمایت از بیش از صد درس خارج فقه و اصول و تفسیر در حوزه علمیه مشهد به عنوان یکی از وظایف اصلی این مدرسه، تأکید کرد.
در ادامه دکتر سید احمد عاملی مدیر هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی ضمن ابراز تمایل به هرگونه کمک کارشناسی و مشورتی به این مدرسه، از آمادگی‌ این هیئت اندیشه‌ورز برای کمک‌های موضوع‌شناسانه به دروس خارج فقه الاقتصاد خبر داد. وی با اعلام اینکه هم‌اکنون یکی از پروژه‌های راهبردی هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد پروژه مسائل مستحدثه اقتصادی است که کمک شایانی به مدرسان خارج فقه الاقتصاد می‌کند افزود در این پروژه ذیل هر مسئله به صورتی دایره المعارف‌گونه به بیان اجمالی مسئله و موضوع بحث و معرفی منابع و تحقیقات اصلی در خصوص آن پرداخته می‌شود تا دانش‌پژوهانی که آشنایی کمتری با اقتصاد و تحقیقات اقتصاد اسلامی دارند با مؤونه کمتری به هندسه مباحث پی برند.
استادیار اقتصاد دانشگاه خوارزمی در ادامه این دیدار اظهار داشت، راه‌اندازی مدرسه عالی سطح چهار اقدام مبارک و البته دشواری است که مستلزم تمرکز و کار جهادی در سال‌های اولیه برای به بار نشستن ایده اصلی آن – یعنی فقه‌های تخصصی – دارد. وی با اشاره به تجربه هیئت انیشه‌ورز اقتصاد پرداختن به هرگونه امور حاشیه‌ای – همچون انتشار مجله و فصلنامه – پیش از بلوغ این نهاد نوپا را تهدیدی جدی برای موفقیت آن دانسته و این‌گونه اقدامات را باعث هرز رفتن توان نیروی انسانی محدود مجموعه قلمداد کرد.
در پایان مدیر هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد، ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، مجددا بر آمادگی هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد نسبت به کمک موضوع‌شناسی به دروس تخصصی فقه الاقتصاد تأکید کرد.

your-alt your-alt your-alt 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *