برگزاری افتتاحیه دوره دوم پودمانی اقتصاد

  افتتاحیه دوره دوم آموزش کوتاه‌مدت (پودمانی) اقتصاد به همت هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در روز چهارشنبه ٢۵ دی ماه ٩٨ در مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد برگزار گردید.

پس از برگزاری موفقت‌آمیز دوره اول پودمانی اقتصاد از تابستان ١٣٩٧ و پایان کلاس‌های آموزشی این دوره (گذراندن بیش از ٣٠ واحد تخصصی اقتصادی با اساتید برجسته حوزه و دانشگاه) و اشتغال دانش‌پژوهان آن به تدوین مقالات علمی پژوهشی در عرصه فقه الاقتصاد تحت اشراف اساتید راهنمای مجرب اقتصادی، هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان تصمیم گرفت تا دومین دوره پودمانی اقتصاد را از بهمن ماه ٩٨ آغاز نماید. از همین رو فراخوان ثبت‌نام دوره دوم از ٢٠ آبان ماه سال جاری آغاز گردید و بعد از طی مراحل مختلف گزینش شامل ثبت‌نام، گزینش اولیه، بررسی سوابق علمی و مصاحبه، نهایتا ٢٠ نفر از پذیرفته‌شدگان نهایی دوره دوم پودمانی اقتصاد از میان برگزیدگان و نخبگان و طلاب سطح۴ مشهد مشخص گردیدند.

در ادامه گزارش مختصر جلسه افتتاحیه دوره دوم پودمانی اقتصاد به مخاطبان محترم عرضه می‌گردد:

در این جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی، استاد برجسته خارج فقه و اصول مشهد و آقای دکتر عادل پیغامی، استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و استاد درس تاریخ عقاید اقتصادی دوره اول پودمانی اقتصاد، به ارئه بحث پرداختند.

در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام مجتبی الهی به تبیین اهمیت فقه‌الاقتصاد و ضرورت‌ها و چالش‌های آن پرداخت و با بیان اینکه هنوز بعد از گذشت ۴٠ سال از انقلاب اسلامی ایران، ما نظام اقتصادی مستقر در حکومت اسلامی خویش نداریم، به آسیب‌شناسی چرایی این نقیصه پرداخت و یکی از آسیب‌های جدی در حوزه اقتصاد را وجود اختلاف بسیار و عدم توافق در مورد ماهیت اقتصاد اسلامی بین علما و اقتصاددانان مسلمان دانست و افزود: فقه مصطلح شاید ناظر به برخی از جنبه‌های اقتصاد اسلامی باشد و مواردی همچون اهداف و مبانی و نیز مدل‌های اجرایی و نهادها و مقررات را خارج از حوزه وظایف فقه می‌باشد. وی همچنین روش کشف یا طراحی اقتصاد اسلامی یا فقه‌الاقتصاد و سایر فقه‌های مضاف را از چالش‌های جدی این عرصه دانست.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: متأسفانه در حوزه اقتصاد اسلامی، اقبال عمومی چندانی در جامعه در جانب عرضه و تقاضای آن وجود ندارد و ما با مشکل سرمایه انسانی مواجهیم. ایشان تأکید کرد دوران علامه‌گی‌ها تمام شده است و آینده از آن کسانی است که قدم در راه فقه انضمامی می‌گذارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین الهی در پایان با تقدیر از طراحان و برنامه‌ریزان این دوره در هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی حوزه علمیه خراسان، آنرا فرصتی کم‌نظیر دانست که بعد از دوره مطالعاتی و آموزشی اقتصاد اسلامی در دهه ۶٠ در دفتر تبلیغات اسلامی مشهد توسط دکتر مرحوم علی‌اکبر رزمی، نظیر آن در حوزه‌های علمیه وجود نداشته است.

در ادامه آقای دکتر عادل پیغامی به بیان دیدگاه‌های خود راجع به ضرورت ورود حوزه به عرصه فراگیری دانش اقتصاد پرداخت و آنرا فرصتی کم‌نظیر برای دانش‌پژوهان دانست که می‌توانند با ورود تخصصی خود به عرصه اقتصاد و یادگیری زبان اقتصاددانان، در صدد شناخت و حل مسائل و موضوعات اقتصادی کشور با استفاده از ظرفیت منابع و آموزه‌های اسلامی بویژه فقه برآیند و این‌چنین خلأهای موجود در کشور را پر کنند.

دکتر پیغامی خروجی‌های این دوره‌ها را فقهایی دانست که با شناخت مقدماتی از اقتصاد می‌توانند رابط و پلی بین حوزه و دانشگاه باشند و ارتباط بین مراجع تقلید و اساتید دانشگاهی را با سرعت و سهولت برقرار نمایند.

استاد اقتصاد اسلامی و اقتصاد مقاومتی به نقل از برخی از فقها افزود: در عرصه اجتهاد هم موضوع‌شناسی و هم حکم‌شناسی وظیفه فقه و فقیه است و تنها مصداق شناسی بر عهده مکلفین می‌باشد.

در ادامه هم آقای دکتر عاملی، مدیر محترم هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی، به بیان و تشریح برنامه‌های ترم اول دوره دوم پودمانی در قالب ٨ واحد درسی و سه عنوان درسی کلیات اقتصاد (خرد)، کلیات اقتصاد (کلان) و آشنایی با ریاضیات پرداخت و در پایان هم جزوه درسی کلیات اقتصاد خرد و کلان تدوین‌شده توسط هیئت اقتصاد به دانش پژوهان دوره اهدا گردید.

لازم بذکر است ترم اول دوره دوم پودمانی اقتصاد از شنبه ٢٨ دی ماه ٩٨ آغاز خواهد شد.پ

your-alt your-alt your-alt 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *