نشست صمیمی با حجت‌الاسلام دکتر احمدعلی یوسفی

نشست هم‌اندیشی و گفتگوی صمیمانه هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی حوزه علمیه خراسان، با حجت‌الاسلام دکتر احمدعلی یوسفی، دانشیار اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه علمیه قم، ظهر یکشنبه ٢٠ مرداد ماه ٩٨ در مدرسه علمیه سلیمانیه برگزار گردید.

در این جلسه صمیمانه حجت‌الاسلام یوسفی ضمن بیان مختصری از فعالیت‌های حوزه قم در عرصه فقه الاقتصاد و تصویب رشته‌های تخصصی علوم انسانی در این مرکز، به تجربیات و اقدامات انجام شده در مدارس و مؤسسات حوزوی فعال در زمینه آموزش و پژوهش در اقتصاد اسلامی اشاره کرد و افزود: در حوزه ظرفیت‌های فراوان مدیریت‌نشده وجود دارد که مراکزی همچون مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر که تحت اشراف آیت الله اراکی و مؤسسه فقه و علوم اسلامی و دیگر مؤسسات سعی کردند تا حدی این ظرفیت‌ها را بالفعل نمایند.

مدیر گروه نظام‌های اقتصادی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ضمن بیان فعالیت‌ها و سوابق خود درعرصه اقتصاد اسلامی، به نقد آراء و نظرات جریان‌های مختلف فعال در عرصه اقتصاد اسلامی و به‌ویژه بانکداری اسلامی در حوزه پرداخت و افزود: متأسفانه اکنون بحث از این است که آیا اساسا فقه ما نظام دارد یا ندارد؟ این در حالی است که نه تنها فقه ما نظام دارد بلکه نظام‌ساز هم هست و یک فقه پویا و فعال و مطالبه‌گر است نه یک فقه نظام‌پذیر، منفعل و صرفاً پاسخگو به مسائل مستحدثه.

استاد اقتصاد حوزه و دانشگاه افزود: متأسفانه در تحقیقات اقتصاد اسلامی و در تدوین قوانین پولی و بانکی در کشور، ما تاکنون از روش عدم مغایرت با اصول اسلامی، احکام و موضوعات را حل و فصل کرده‌ایم و هیچ‌گاه نتوانستیم با حرکت از زیربناها به روبناها، از مبانی توحیدی خود به روبناها و نظام‌های اقتصادی و اجتماعی الهی و توحیدی برسیم. نتیجه این شده است که بسیاری از پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی عرصه اقتصاد اسلامی، متأسفانه به ماشین امضای نظام سرمایه‌داری مبدل شده‌اند و تنها رنگ و لعاب و نمایی از اسلام را به آموزه‌های اقتصادی غرب چسبانده‌اند.

ایشان به‌عنوان مثالی از اسلام‌نمایی تأکید کرد که طرح بازنگری در قانون بانکداری بدون ربا که نتیجه چنین روشی است، کاری از پیش نخواهد برد و تنها می‌تواند با استفاده از سازوکار حیله‌های شرعی، مشکلات بانک‌ها را حل کند و نه مشکلات مردم و نظام را و تصویب چنین طرحی فرصت تاریخی بازنگری اساسی در قانون پولی و بانکی کشور را از بین خواهد برد.

ایشان همچنین به تأسیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی در حوزه علمیه اشاره کرد و افزود: این مرکزی فراحوزوی است که رسالت خود را در زمینۀ آموزش، پژوهش و ترویج و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی در کشور قرار داده است و با طراحی مدل‌های عملیاتی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به دنبال فعال کردن تشکل‌های ملی و جبهه‌های مردمی در این زمینه است.

گفتنی است حجت‌الاسلام یوسفی، اکنون فقه نظام اقتصادی را در حوزه و برخی از مؤسسات حوزوی برای طلاب و دانشجویان مستعد ارائه می‌کنند.

your-alt your-alt your-alt 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *