ششمین و هفتمین سمینار اقتصاد ایران با موضوع موانع تولید و سرمایه‌گذاری در ایران

ششمین و هفتمین سمینار درس اقتصاد ایران ویژه دوره پودمانی اقتصاد هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی حوزه علمیه خراسان با موضوع موانع نهادی تولید و سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران، ۳۰ خرداد ماه ۹۸ در مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد برگزار شد.

آقای دکتر خداپرست، دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، در این سمینار ضمن آسیب‌شناسی و تحلیل وضعیت فعلی تولید در کشور، به برخی از موانع و چالش‌های پیش روی تولید در اقتصاد کشور پرداخت و از عوامل نهادی (سیاستی و مدیریتی) به‌عنوان مهم‌ترین عامل عدم تحقق رونق تولید نام برد.

مدیر گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی افزود: تولید، رکن یک اقتصاد است و در صورتی که تولید نتواند به فعلیت برسد آثار مخرب آن در اقتصاد از جمله کاهش رشد، افزایش بیکاری، فقر و نابرابری و درآمدهای رانتی و بادآورده و فساد سیستمی به ظهور و بروز خواهد رسید.

دکتر خداپرست ضمن برشمردن آثار عدم رونق تولید در کشور، به تبیین سیاست‌های نظری و عملی در راستای تقویت تولید در کشور از جمله بحث اصلاح نظام حکمرانی کشور، تسهیل فضای کسب‌وکار، شفافیت نظام بودجه‌ریزی و عملکرد نهادهای دولتی و غیردولتی، دیپلماسی اقتصادی قوی، توانمندسازی بخش خصوصی و تقویت اعتماد میان مردم و حاکمیت، نظارت قاطع قوه قضائیه بر عملکرد مدیران و مسئولان و مبارزه جدی با فساد پرداخت.

وی در نهایت به نقش بی‌بدیل قانون اساسی در جهت اصلاحات در اقتصاد ایران و اشاره کرد و افزود: باید از ظرفیت قانون اساسی و بندهای مختلف آن در جهت اصلاح اقتصاد کشور و احقاق حقوق اقتصادی همگان استفاده کرد.

your-alt your-alt your-alt 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *