سومین نشست «به وقت اقتصاد» در مدرسه علمیه امام صادق(ع) موضوع: پول، تورم و جبران کاهش ارزش با ارائه: حجت الاسلام علی نعمتی

دبیر هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی

در این نشست علمی حجت الاسلام علی نعمتی ابتدا سؤالاتی را مطرح کردند؛ از قبیل اینکه تورم چطور به وجود می‌آید؟ آیا تورم به معنای گرانی و احتکار است؟ آیا تورم برای همه بد است یا اینکه تورم ممکن است به نفع عده‌ای باشد؟ خلق پول چیست و آیا واقعاً اتفاق می‌افتد؟ آیا جبران کاهش ارزش پول در دیون، شرط انصاف نیست؟ آیا پول رایج مثلی است یا قیمی یا هر دو یا هیچ کدام؟ آیا فروشندگان در زمان تورم باید اجناس خودشان را به قیمت روز بفروشند یا به قیمت خرید؟ در بحث خمس، آیا به افزایش قیمت منزلی که در آن سالیان سال ساکن بودید و با قیمت خیلی کمی آن را خریداری کرده بودید و امروز آن را می‌فروشید، خمس تعلق می‌گیرد؟ سپس افزودند: این‌ها برخی از سؤالاتی است که پاسخ آن‌ها تابع تلقی ما از ماهیت پول و ساز و کار خلق پول است.

ایشان سپس با تبیین تفاوت میان تورم و گرانی، به توضیح قیمتهای نسبی و سطح عمومی قیمت‌ها در اقتصاد و پرداخت و تأکید کرد در یک سیستم اقتصادی حجم پول در گردش آن سیستم باید با مجموعه کالاهایی که در آن سیستم مورد مبادله قرار می‌گیرد تناسب داشته باشد و بنابراین دولت حق دستکاری و بر هم زدن این تناظر و افزایش حجم پول بیش از نرخ رشد تولید ملی را ندارد و در صورت کاهش ارزش پول ملی، دولت ضامن است.

your-alt your-alt your-alt 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *