سومین سمینار از کلاس اقتصاد ایران دوره پودمانی اقتصاد

به همت هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی حوزه علمیه خراسان، پنج‌شنبه ۲۲ فروردین ماه ۹۸ در مدرسه علمیه سلیمانیه، برگزار گردید.

در این سمینار که در قالب درس اقتصاد ایران و بصورت سمیناری هر هفته با حضور یکی از اساتید برجستۀ اقتصاد ایران در ترم جاری برگزار می‌شود، آقای دکتر سیدسعید ملک السادات استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، به ارائۀ بحث با موضوع «اقتصاد سیاسی بودجه‌ریزی عمرانی در کشور» پرداختند.

ایشان با اشاره گذرا به مفاهیمی چون اقتصاد سیاسی، اقتصاد تطبیقی و نهادگرایی و منبع مشاع، دو مشکل عمدۀ بودجه‌های عمرانی کشور را مشکل عدم پاسخ‌گویی تصمیم‌گیران و مشکل منبع مشاع برشمرد و در توضیح مشکل منبع مشاع، افزود: طرح‌های عمرانی که از محل بودجه عمومی کشور تأمین می‌شود عمدتاً با مشکل اضافه برداشت و تصویب طرح‌های غیرضروری و خارج از ظرفیت‌های اجرایی و مالی کشور توسط نمایندگان مجلس و مسئولین دولتی مواجه است.
استادیار دانشگاه فردوسی افزود: برای حل مشکل منبع مشاع و نیز مشکل عدم پاسخ‌گویی در توازن صحیح و عادلانۀ طرح‌های عمرانی در کشور باید به سمت تمرکززدایی در تجهیز منابع پروژه‌های عمرانی رفت.

your-alt your-alt your-alt 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *