سیستم پول طلا، تحریم‌پذیر و خلق‌کنندۀ پول نیست.

در گفت‌وگوی علمی «امکان‌سنجی اجرای پول طلا در کشور» عنوان شد:

گفتگوی علمی با موضوع «امکان‌سنجی اجرای مکانیسم پول طلا در تمدن اسلامی» به همت هیئت اندیشه‌ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی حوزه علمیه خراسان در محل این هیئت در مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد برگزار شد.

 آقای مهندس محمد غلامی، مسئول کارگروه معیشت و اقتصاد پژوهشکده مطالعات تمدنی اسلام (متا)، در این نشست ضمن برشمردن مزایای پول طلا افزود: پول طلا بخاطر ویژگی‌های ممتازی که دارد می‌تواند جایگزین پول اعتباری و هژمونی دلار در تمدن غربی و جهانی شود و ما را از مشکلات عدیده‌ای که در اثر حاکمیت و سلطه دلار و فشار تحریم‌ها و نیز آثار جانبی منفی پول اعتباری برهاند. در واقع طلا تحریم‌پذیر نیست و تفاوت قیمت طلا در کشور ما و دیگر کشورها هیچ وقت بیش‌تر از یک درصد نشده ‌است.

وی همچنین یکی دیگر از مزایای پول طلا را مقابله با خلق پول دانست و افزود: ما همواره به دنبال طراحی مکانیسمی بوده‌ایم که خلق پول متناسب با تولید باشد که بتوانیم تعادل را ایجاد کنیم و این از طریق حباب سکه (تفاوت میان ارزش واقعی طلای موجود در سکه با ارزش بازاری خود سکه) خودش را نشان می‌دهد.

مهندس غلامی تأکید کرد آنچه که باید تبدیل به طلا شود پول است و نه شبه پول که ماهیت بدهی دارد. یعنی حدود ۱۰ درصد نقدینگی کل کشور یعنی ۱۵۰ هزارمیلیارد تومان که با محاسبه قیمت روز طلا حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ تن لازم است برای تبدیل ریال به طلا. طبق محاسبات، دولت دارای ۳۰۰۰ تن طلاست و از این جهت کمبودی ندارد.

مهندس غلامی در ادامه گام‌های اجرایی کردن این سیستم پولی را در ایران تشریح نموده و عنوان کرد: در مکانیسم اجرایی ما بایست سه کارکرد پول ریالی یعنی وسیلۀ مبادله، واحد سنجش و ذخیرۀ ارزش را به طلا منتقل کنیم. برای این کار بصورت آزمایشی از فضای محدودی همچون اصفهان که دارای بستر فرهنگی متناسب است استفاده می‌کنیم. ابتدا پس‌اندازهای شهر را از ریال به طلا تبدیل کنیم. گام دوم قرض بر اساس طلا انجام شود. گام سوم انتقال دیجیتالی طلاست. گام چهارم پرداخت وجوهات شرعی به طلا و گام پنجم پرداخت حقوق و پاداش افراد به طلا می‌باشد. گام ششم قیمت‌گذاری کالاها با طلاست. گام هفتم مبادلات خارجی با طلا و گام هشتم همه‌پرسی برای انتخاب پول بین طلا و ریال است و انتقال این مکانیسم از اصفهان به دیگر شهرهای کشور به سرعت انجام می‌شود.

your-alt your-alt your-alt 

۵ دیدگاه

  1. این کار درسته.
    دمتون گرم

  2. مریم فریدونی

    سلام
    ایا می توانید مرا در پایان نامه ام کمک کنید
    امکان سنجی انتشار صکوک با پشتوانه طلا برای پرداخت بدهی دولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *